3 rizika při prodeji nemovitostí o kterých vám neřekne ani advokát

Jak se ochránit před riziky a získat jistotu, že to s vaším majetkem dobře dopadne a také “Jak se prodávající nevědomky připravují o peníze” se můžete také dozvědět na osobním setkání, pokud mne kontaktujete včas.

Domníváte se, že pro provedení kvalitního realitního obchodu stačí “selský rozum” a právník. Trváte si na svém a realitní makléře odmítáte s dovětkem, že mohou přijít teprve až budou mít reálného zájemce. Nevědomky tak nepoctivé makléře vybízíte, aby na vás zkusili jeden z triků realitních zprostředkovatelů.

Ačkoliv pod vlivem několika mediálních kauz je mnoho lidí přesvědčených o opaku a možná patříte mezi ně, je základním úkolem renomované realitní kanceláře zajistit bezpečí celé realitní transakce. V sázce je pro profesionálního makléře jeho pověst, reference a s nimi další zakázky. Nakonec ani advokátům se mediální kauzy nevyhýbají, stejně jako mnoha jiným profesím. Pomineme-li fakt, že je velmi málo advokátů specializujících se jen na realitní transakce, ani dobrý právník vám nevyjedná lepší cenu, nezajistí prohlídky a hlavně nezná všechny úskalí realitního obchodu. Právník přeci pouze připraví smlouvy na základě vašeho zadání a v případě sporu pomůže se soudem.

Advokát ani notář, vás neochrání před následujícími třemi typy rizik, která ohrožují prodávající nemovitostí:

[1] rizika spojená se ztrátou hodnoty nemovitosti vlivem nevhodného způsobu nabídky, postupným snižováním nabídkové ceny a příliš dlouhou dobou nabídky k prodeji.

[2] rizika spojená s velmi reálnou hrozbou podvodu při převodu nemovitosti, ještě než se vůbec dostanete k podpisu kupní smlouvy (servery jako bezrealitky a bazoš jsou oblíbeným zdrojem informací pro podvodníky s nemovitostmi) V ČR je jen za rok 2015 evidováno až 1000 pokusů o podvodný převod nemovitosti/rok, tedy skoro 2,8 každý den! Myslíte si opravdu, že vám se to stát nemůže?

[3] rizika sovisející se zákonnými požadavky na prodej nemovitosti. Neznalost zákona neomlouvá a na prodávajícího jsou kladeny určité velmi konkrétní požadavky už ve chvíli kdy si podáváte inzerát, související s takzvanou před smluvní odpovědností. Jejich nedodržení může vést až k uložení sankce státní energetickou inspekcí, nebo budoucímu zneplatnění kupní smlouvy nebo její části a to až 5 let zpětně.

KDO vás tedy může ochránit? Před těmito riziky se můžete ochránit jen VY SAMI a to správným a promyšleným postupem při prodeji vaší nemovitosti. Potřebujete tedy zkušenosti a znalost trhu. Je možné, že jste si již nějakou nemovitost sami prodali bez účasti realitní kanceláře, měli jste štěstí na seriózního kupujícího a vše klaplo bez obtíží. Nespoléhejte ale na štěstí a náhodu. Kupující i podvodníci jsou stále zkušenější.

image

2 comments on “3 rizika při prodeji nemovitostí o kterých vám neřekne ani advokát

  1. Zdravím vás pane Běťáku, děkuji za váš článek. Musím s vámi souhlasit. Svépomocně jsme se snažili prodat nemovitost v centru Ostravy – třípokoják v os.vl. na portálu bezrealtiky, kde jsme byt nabízeli, nás krom mnoha makléřů RK kontaktovalo i pět zdánlivě seriozních kupujících. Co vám budu povídat, neskutečná ztráta času jak s prohlídkami, tak ztráta nervů s některými poptávajícícmi, kteří jdou na prohlídku aniž by si vůbec zjistili, jak se financuje nemovitost. Aby jim člověk ještě radil.

    1. Děkuji Vám za zkušenost a komentář pane Šimone. Je to obecná zkušenost. Bohužel mnoho zájemců ani na hypotéku nedosáhnou, nebo jsou dokonce v registrech. To jim však nebrání jezdit po prohlídkách… Realitní makléři už některé takové „experty“ znají, nebo se to prostě dozví včas, aby neplýtvali časem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *