3 rizika při prodeji nemovitostí o kterých vám neřekne ani advokát

Jak se ochránit před riziky a získat jistotu, že to s vaším majetkem dobře dopadne a také “Jak se prodávající nevědomky připravují o peníze” se můžete také dozvědět na osobním setkání, pokud mne kontaktujete včas.

Domníváte se, že pro bezpečí realitního obchodu stačí “selský rozum” a právník? Trváte si na svém a realitní makléře odmítáte s dovětkem, že mohou přijít teprve až budou mít reálného zájemce.

Ačkoliv pod vlivem několika mediálních kauz je mnoho lidí přesvědčených o opaku a možná patříte mezi ně, je základním úkolem renomované realitní kanceláře zajistit bezpečí celé realitní transakce. V sázce je pro profesionálního makléře jeho pověst, reference a s nimi další zakázky. Nakonec ani advokátům se mediální kauzy nevyhýbají, stejně jako mnoha jiným profesím. Pomineme-li fakt, že je velmi málo právníků specializujících se jen na realitní transakce, ani dobrý právník vám nevyjedná lepší cenu, nezajistí prohlídky a hlavně nezná všechny úskalí realitního obchodu. Právník přeci pouze připraví smlouvy na základě vašeho zadání a v případě sporu pomůže se soudem.

Advokát ani notář, vás neochrání před následujícími třemi typy rizik, která ohrožují prodávající nemovitostí:

[1] rizika spojená se ztrátou hodnoty nemovitosti vlivem nevhodného způsobu nabídky, postupným snižováním nabídkové ceny a příliš dlouhou dobou nabídky k prodeji.

[2] rizika spojená s velmi reálnou hrozbou podvodu při převodu nemovitosti, ještě než se vůbec dostanete k podpisu kupní smlouvy (servery jako bezrealitky a bazoš jsou oblíbeným zdrojem informací pro podvodníky s nemovitostmi) V ČR je jen za rok 2015 evidováno až 1000 pokusů o podvodný převod nemovitosti/rok, tedy skoro 2,8 každý den! Myslíte si opravdu, že vám se to stát nemůže?

[3] rizika sovisející se zákonnými požadavky na prodej nemovitosti. Neznalost zákona neomlouvá a na prodávajícího jsou kladeny určité velmi konkrétní požadavky už ve chvíli kdy si podáváte inzerát, související s takzvanou před smluvní odpovědností. Jejich nedodržení může vést až k uložení sankce státní energetickou inspekcí, nebo budoucímu zneplatnění kupní smlouvy nebo její části a to až 5 let zpětně.

KDO vás tedy může ochránit? Před těmito riziky se můžete ochránit jen VY SAMI a to správným a promyšleným postupem při prodeji vaší nemovitosti. Potřebujete tedy zkušenosti a znalost trhu. Je možné, že jste si již nějakou nemovitost sami prodali bez účasti realitní kanceláře, měli jste štěstí na seriózního kupujícího a vše klaplo bez obtíží. Nespoléhejte ale na štěstí a náhodu. Kupující i podvodníci jsou stále zkušenější.

image

2 komentáře to “3 rizika při prodeji nemovitostí o kterých vám neřekne ani advokát”

You can leave a reply or Trackback this post.
  1. V. Šimon - 27.03.2017

    Zdravím vás pane Běťáku, děkuji za váš článek. Musím s vámi souhlasit. Svépomocně jsme se snažili prodat nemovitost v centru Ostravy – třípokoják v os.vl. na portálu bezrealtiky, kde jsme byt nabízeli, nás krom mnoha makléřů RK kontaktovalo i pět zdánlivě seriozních kupujících. Co vám budu povídat, neskutečná ztráta času jak s prohlídkami, tak ztráta nervů s některými poptávajícícmi, kteří jdou na prohlídku aniž by si vůbec zjistili, jak se financuje nemovitost. Aby jim člověk ještě radil.

    • Lukáš Beťák - 27.03.2017

      Děkuji Vám za zkušenost a komentář pane Šimone. Je to obecná zkušenost. Bohužel mnoho zájemců ani na hypotéku nedosáhnou, nebo jsou dokonce v registrech. To jim však nebrání jezdit po prohlídkách… Realitní makléři už některé takové „experty“ znají, nebo se to prostě dozví včas, aby neplýtvali časem.

You must be logged in to post a comment.