Rubriky
ČLÁNKY

Nyní může do nemovitostí investovat opravdu každý – slibuje nová společnost.

„Společnost vyhledává a nakupuje investiční byty zejména v Praze. Poté je rozdělí na menší části a umožňuje tak investorům s menším kapitálem proniknout na realitní trh a větším investorům zase pomáhá diverzifikovat a rozložit si tak riziko.“

Dále slibuje:

  • každá investice do nemovitosti je zajištěná danou nemovitostí
  • průměrný výnos za posledních 5 let je 10-12 % ročně (pronájem a růst hodnoty)

Na první pohled se jedná o skvělou nabídku pro drobné investory. Jedná se skutečně o vhodný a bezpečný způsob investování do nemovitosti? 

  1. Výnos je uváděný jako předpokládaný ale nemůže být garantovaný. Pracuje pouze s předpoklady dle aktuální situace na realitním trhu.
  2. Ačkoliv společnost uvádí, že „každá investice do nemovitosti je zajištěná danou nemovitostí“ jak je dále na stránkách uvedeno nedochází k zápisu vlastnictví v katastru nemovitostí, čímž je zajištěna likvidita (možnost rychlého prodeje podílu) a úspora nákladů za převod vlastnictví.  Investor si tedy ve skutečnosti nekupuje podíl na nemovitosti ale podílový list u společnosti. Tvrzení, že se jedná o investici do konkrétní nemovitosti je tedy zavádějící. Ve skutečnosti se tedy jedná o investování do úplně něčeho jiného, než je deklarováno.

Přiznejme si, že investování do nemovitostí není úplně pro každého. Jestliže vám někdo slibuje zaručený a jednoduchý recept, pak obvykle neříká celou pravdu. Přesto je investice do nemovitostí zajímavou a atraktivní možností jak vytvářet dlouhodobé finanční zajištění rodiny a spolehlivé zhodnocení volných prostředků. Zkušený realitní makléř dokáže najít a doporučit vhodnou nemovitost, spočítat výnos a zajistit dostatečnou likviditu v případě potřeby hotovosti.

Už máte svého osobního realitního poradce?

 

Napsat komentář